Naše knihovna má 6 nových čtenářů z řad prvňáčků, kteří byli pasováni do „řádu čtenářského“ v úterý 8. 6. 2021.
Tak jako všechny dříve pasovaní čtenáři, museli i oni předvést jak je písmenka poslouchají a jak jim čtení jde. I když jim možná trošku tréma, před panem králem, svazovala jazyk, všichni předvedli super výkon (vzhledem k času, který od září strávili = nestrávili ve škole). I tito noví čtenáři slíbili, ţe budou hodně číst a aby svůj slib mohli co nejdříve začít naplňovat, jedním z dárků od knihovny, byla knížka Českých bájí a pověstí, kterou využijí i později při povinné četbě do školy.
Tak se na Adélku, Jonáška, Kačenku, Elišku, Vojtíka i Toníka těším v knihovně, až si na svůj vlastní průkaz přijdou vypůjčit první knížku.
Info pro všechny čtenáře: knihovna bude během prázdnin otevřená, mimo středu 21. 7. Případně si můžete otevření knihovny ověřit na telefonu: 702/120 281. Knihovnice Romana
25. 6. 2020 proběhlo v knihovně pasování prvňáčků na čtenáře. I přesto, že museli zůstat po většinu druhého školního pololetí doma, číst se naučili - což nám při pasování dokázali.
Do stavu čtenářského tak byli přijati: Natálka, Štěpánek a Dominiček, kteří slíbili, že budou pilně číst a chovat se ke knížkám, jako ke kamarádům. Jednu knížku dostal každý z nich jako dárek. Těším se, až mi po prázdninách přijdou říct, o čem knížka byla a jak se jim líbila.
27. října 2018 se v Borové uskutečnila beseda s přímým účastníkem setkání s nádhernou rumunskou přírodou a zdejšími lidmi - českou komunitou. Beseda se týkala cesty autorů do Banátu, historie Banátu, jak a kdy se naši krajané dostali do tohoto koutu země v Rumunsku. Besedou nás provázel Marek Schauer.
Beseda byla pořádána ve spolupráci knihoven Oldřiš, Pustá Kamenice, Borová - která byla pro tuto akci pořádající knihovnou. Neskromně dodávám, že Oldřiš měla velmi početné zastoupení v obecenstvu, za což děkuji. Knihovnice
Již pátý ročník Člobrdiády je za námi a známe "Mistra Oldřiše ve hře Člověče nezlob se " . Je jím Matyáš Kvapil, kterému se vedlo od samého začátku soutěže. Asi doma hojně trénoval - a to se poté výsledky dostaví :-) . Snažily se však všechny děti - všem patří velká pochvala ! Dokonce i nějací "dospěláci" se zapojili a tři maminky si daly dokonce svou partičku Člobrda.
Legrační šotek se nám vloudil do pátého ročníku této hry a byly jím kostky k jiné stolní hře, kterým chyběly šestky . Prostě ať se hráči snažili jak mohli, šestku ne a ne hodit ! Na šotka se přišlo brzy, všichni jsme se tomu zasmáli, hráči vyfasovali kostky nové a jelo se dál.
Letošní ročník se hrál v nových prostorách rekonstruované hasičské zbrojnice, protože zasedací místnost nebyla po volebním víkendu ke hře připravená, takže dalším zpestřením pátého ročníku Člobrdiády byl rychlý výjezd hasičů k ohni. V tu chvíli hra - nehra, byly děti nalepené na oknech a sledovaly blikající hasičské auto.
Dětí, které nepostoupily do dalšího kola se ujaly pomocnice Kamča Lorencová, Klára a Kája M. a Jíťa Jonáková a zabavily je hrami. Za pomoc všem moc děkuji a dětem i dospělákům děkuji za účast a těším se na další rok.
V sobotu 7. dubna se ve zcela zaplněném sále Orlovny uskutečnila beseda s Věrou Sosnarovou nazvaná " Přežila jsem gulag" v níž vyprávěla svůj život po druhé světové válce, který byl knižně vydán v románu Krvavé jahody.
V souvislosti s utrpením lidí v koncentračních táborech a s vyhlazováním Židů za 2. světové války se převážně hovoří o německém vojevůdci Hitlerovi. V jeho stínu se ve Velké vlastenecké válce a zejména pak v poválečném období objevuje ale ještě další významná postava dějin Stalin. Toto jméno je především spojeno s pracovními tábory v Rusku.
„Hitlera jsem viděla, ale Stalina jsem zažila,“ tato slova zazněla v úvodu setkání paní Věry. Její životní příběh a poválečné útrapy v gulagu nenechaly posluchače chladné a nejedno oko zaslzelo, když vyprávěla, jak přišla na devatenáct let o svoji zem, o maminku a svobodu. Vzpomínala kolik utrpení a bolesti prožila, jak ji její víra pomáhala a jaké problémy jí připravila její rodná zem při návratu domů. Přesto všechno nezatrpkla, našla ve svém životě mnoho pozitivního a dokázala nás i rozesmát. “ Važme si svobody a rodiny, nejsou to věci samozřejmé i když se nám zdají být všední a obyčejné. " to jsou slova paní Věry. Pro paní Sosnarovou je vyprávění velmi těžké, protože ty vzpomínky se jí vracejí, nemůže spát, pláče při přednáškách. Ale chce to všechno vyprávět, protože říká, že lidé a především mladí lidé musí vědět, co se tu dělo, aby byli hrdí na svoji zemi a nenechali si ji nikým vzít.
Všem, kdo neměli možnost přijít na tuto nezapomenutelnou besedu, doporučujeme půjčit si knihu Jiřího S. Kupky Krvavé jahody, která je k vypůjčení i s věnováním do knihovny a vypráví příběh této ženy.
Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a podpořili společnou akci knihoven Oldříš, Borová, Sádek a Pustá Kamenice a těšíme se na shledanou na některé z příštích akcí.
Dalších 7 nových čtenářů bylo pasováno a přivítáno v knihovně Oldřiš.
Všichni jsme si to užili !!!