Znak a prapor obce
Obecní znak a vlajka obce Oldřiš
Znakové privilegium nebylo vsi Oldřiš nikdy vydáno. Vyobrazení obecní symboliky se nedochovalo na žádných záznamech nebo pečetidlech.
Prvotní nápad zajistit obci oficiální znak a prapor vznikl v hlavě kronikářky R. Koutné, jejíž navržené motivy jsou ve znaku nejvíce použity. Se shromažďováním návrhů se započalo začátkem roku 2005.
V prvotních návrzích se vždy objevovala témata Černého potoka, mlýnů ( v Oldřiši jich bylo mnoho) , kopcovitého terénu a zemědělství. Ze zemědělství se propagovalo hlavně pěstování brambor, jsme v bramborářské oblasti. Proto se navrhovala např, plužní krojidlo bramborový květ, nebo rovnou celý pluh. Mezi prvními návrhy však byly i tkalcovské člunky , nebo v 19. Století byla prý Oldřiš sídlem tkalců . Od toho však bylo upuštěno, neboť se z tkalcovského věku zde nic nedochovalo.
Mlynáři by byli zastoupeni mlýnským kolem – to byl prvotní návrh, který také zůstal jako konečný. Černý potok na původních návrzích dokonce dělil štít na dvě poloviny – stejně tak jako dělí potok vesnici ve skutečnosti. Nakonec se z potoka zachovala pouze modrá barva v oblouku mostu .
Mgr. Pakosta z oblastního archívu, který obci s tvorbou znaku pomáhal jak radou - tak výtvarným zpracováním , navrhoval na umístění ve znaku i prezentaci symboliky královského věnného města Poličky ( polovici stříbrného lva ve skoku na červeném poli a polovici černé orlice na zlatém poli) neboť vrchností obce Oldřiš bylo po celá staletí město Polička (Oldřiš v letech 1855-1940 patřila k politickému okresu Polička).
Z toho samého důvodu byl však tento návrh občany zamítnut, i když barevně byl velmi zajímavý.
Všechny návrhy byly projednány na obecním zastupitelstvu, proběhla na webových stránkách i anketa, nakonec však byla vybrána současná podoba.
Bílý kvádrovitý most znázorňuje „Zbořené mosty“ , které jsou v Oldřiši známé, spojují katastr Oldřiše a Širokého Dolu a vedla přes ně kupecká stezka.. Nyní jsou dochované dva kamenné mostní oblouky ( proto je most kvádrovitý), pro znak se však využil pouze jeden .
Modrá barva v oblouku je znamením vody a symbolizuje Černý potok a vodu na mlýnské kolo, které je na „potoce“ umístěné . Zlatou barvu má proto, že šlo o „zlaté a pro život důležité řemeslo“ a také pro celkový vzhled znaku. Červené pole bylo vybráno proto, že červená barva na znaku je považována za jednu z nejhodnotnějších, žluté klasy znázorňují tradici zemědělství. Poté by se dala červená barva vnímat i jako krev při těžké práci na polích .
Znak byl z hlediska heraldického a vexilologického zpracován Mgr. Pakostou a předán Parlamentu České republiky ke schválení. Datum rozhodnutí o přidělení znaku a vlajky Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR byl 15.4.2010 ( číslo rozhodnutí 75) a Parlamentem ČR byl obci udělen 29.4.2010. Rozhodnutí převzal starosta Jiří Jílek a místostarosta Michal Serafin.
Ke zpracování vlajky a znaku byla vybrána a odsouhlasena firma Alerion s.r.o. Brno .
* * * * *
Symboly – Oldřiš
Kraj: Pardubický
Okres: Svitavy
Správní obvod obce s pověřeným obecním úřadem: Polička
Znak
V červeném štítě stříbrný kvádrovaný most, z něhož vějířovitě vyrůstají tři spojené zlaté obilné klasy bez stonku. V modrém mostním oblouku zlaté palečné kolo.
Datum rozhodnutí: 15. 4. 2010
Číslo rozhodnutí: 75
Vlajka
List tvoří dva vodorovné pruhy, červený a kvádrovaný bílý v podobě mostu s modrým obloukem na dolním okraji listu, širokým třetinu délky listu. V oblouku žluté palečné kolo. Z mostu vějířovitě vyrůstají tři spojené žluté obilné klasy bez stonků. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.
Datum rozhodnutí: 15. 4. 2010